BHP

 

 
 

ZAŚWIADCZENIE BHP WAŻNE DO KOŃCA 2017 ROKU WYSTAWIANE W WARSZAWIE PRZEZ PANA WOJCIECHA KONKOLA I FIRME "KONWÓJ"

 
air-bags
air-bags

Efektowne wyczyny kaskaderów nie są dziełem przypadku,  lecz wymagają ogólnopojętej wysokiej sprawności fizycznej  i psychicznej, wielu godzin treningu, przygotowań, oraz odpowiedniego sprzętu. Zarówno w naszych treningach jak i w pracy  posługujemy się rozmaitym sprzętem pomocniczym i zabezpieczającym. Do wszelkiego rodzaju przetoczeń, upadków, skoków służą maty, materace różnej wielkości i grubości oraz poduszki  air-bags, takie jak ta prezentowana na fotografii.

 
 

Nie zawsze jednak istnieje możliwość ich użycia podczas zdjęć na planie lub na pokazach, wówczas pomocne stają się wszelkiego typu ochraniacze typu crash-pads iback-pads. Podczas treningów wykonuje się setki upadków. Ochraniacze na kolana, łokcie, biodra, barki czy plecy pomagają nam w ich opanowaniu do zawsze powtarzalnej perfekcji, by w ekstremalnych sytuacjach wykonać zadanie nawet bez ich użycia, np. w rolach wymagających strojów przy których byłyby widoczne. 

 
 

Każda specjalność wymaga odpowiednich, różnych zabezpieczeń. Widoczna na fotografii kamizelka skórzana wykonana jest w/g własnego projektu i służy tylko do treningów "wleczenia za pojazdami". Nawet przy znacznych prędkościach, odległościach i na różnej nawierzchni, jest ona dużo bardziej wytrzymała na ścieranie niż powszechnie stosowany chest protektor,  czyli (tzw. zbroja siatkowa na fot. wyżej) używana w sportach motocyklowych.

 
Descender
Descender

Aby uatrakcyjnić efekty filmowe wymyślono wiele urządzeń pomocniczych takich jak np. descender - służący do opadania z dużych wysokości z predkością rzeczywistą lecz wyhamowujący pod koniec lotu, aż do całkowitego zatrzymania w ustalonym miejscu.

 

 
Air-Ramp AMSPEC INC.
Air-Ramp AMSPEC INC.

Air-Ramp - rampa wyrzucająca kaskadera na znaczne odleglości i wysokości, w zależności od potrzeb można ustawiać siłę jej działania. Używana najczęściej do uzyskania efektu odrzutu po wybuchu.

 
Ratchet AMSPEC INC.
Ratchet AMSPEC INC.

Ratchet - służy nam do uzyskania efektów postrzałów, potrąceń, kopnięć, uderzeń itp. gdzie wymagany jest odrzut i efekt lotu w tył.

 
kamizelka AMSPEC INC.
kamizelka AMSPEC INC.

Do wyżej wymienionych urządzeń potrzebna jest odpowiednia uprząż oraz kamizelki, takie i podobne jak ta prezentowana na fot. obok. Niestety, nie załatwiają one za nas całej sprawy. Potrzebny jest trening obsługi oraz sposobu zachowań zarówno podczas lotu jak i samego lądowania - tak więc znów podstawą jest sprawność fizyczna i sztuka upadania.

 
bielizna  NOMEX
bielizna NOMEX

OGIEŃ

ON NIGDY NIE JEST BEZPIECZNY

Możemy jedynie nauczyć się nad nim panować. W tym celu stosujemy stroje jakich używają kierowcy rajdowi i F1. Składa się on ze skarpet, spodni, koszulki z wysokim kołnierzem golfowym oraz kominiarki (balaklawy) i wykonany jest z nomexu - materiału o wysokiej odporności termicznej. Kostium ten musi posiadać konieczne atesty.

 

 
balaklawa z okularami
balaklawa z okularami

Mimo to zawsze jest ryzyko poparzenia lub nadpalenia się. Istnieją różne tajniki dotyczące zabezpieczeń i paliw oraz technik oddychania, poruszania się, zabezpieczania oraz uodporniania na ból. Są one indywidualne i raczej trzymane w tajemnicy. Posiadamy dodatkowe zabezpieczenia w postaci żeli wodnych oraz specjalnych żeli płonących, które paląc się nie dymią, nie duszą, a powstały plomień jest ładnego koloru.

 

SPRZĘT GAŚNICZY

SPRZĘT NURKOWY I RATOWNICZY

 POJAZDY DO POTRĄCEŃ I  INNYCH TRIKÓW

DROBNĄ PIROTECHNIKĘ

WYPOSAŻENIE SALI TRENINGOWEJ (MATY,MATERACE, WORKI)